Балкан

Голема акција на српската полиција: Дојавите за лажни бомби доаѓале од Полска, Уккраина, Гамбија, Русија

Министерството за внатрешни работи на Србија, во соработка со Обвинителството за организиран криминал и Вишото јавно обвинителство, Специјалното обвинителство за борба против високотехнолошкиот криминал, идентификуваше вкупно 19 електронски адреси – 18 адреси на Gmail и една ProtonMail адреса на е-пошта на различни локации.

Утврдено е дека осум такви закани дошле од Полска, четири од Гамбија, по две од Иран и Нигерија и по една од Украина, Словенија и Русија.

Припадниците на српската полиција идентификувале и лице кое во текот на вчерашниот ден преку телефон упатило закани со иста содржина.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.