Занимливости

Глен Нај: Во 2001 година спасив Македонци со американски пасоши од Вратница, а не Американци од Арачиново

Во текот на летото 2001 година бев вмешан во спасувањето на 25 македонски Американци (американски граѓани со македонско потекло) кои беа заглавени во близина на селото Вратница од припадниците на ОНА, вели во изјавата на МКД.мк Глен Нај, актуелен член на Претставничкиот дом во САД, тогаш вработен во американската амбасада во Скопје.

– Јас тогаш работев со Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК), заедно да организираме безбедно извлекување со автобус на американските граѓани со македонско потекло од опасното подрачје. Тие потоа од Скопје безбедно се вратија во САД. МКЦК исто така учествуваше во безбедниот транспорт на групата (заедно со другите двајца македонски заложници кои не се граѓани на САД) во Скопје. Потоа преговарав за ослободување на уште едно лице заробено од ОНА во истата област. Јас никогаш не бев поврзан со настаните во селото Арачиново и покрај некои шпекулации во медиумите – вели во изјавата за МКД.мк Глен Нај.

Во текот на летото 2001 година бев вмешан во спасувањето на 25 македонски Американци (американски граѓани со македонско потекло) кои беа заглавени во близина на селото Вратница од припадниците на ОНА, вели во изјавата на МКД.мк Глен Нај, актуелен член на Претставничкиот дом во САД, тогаш вработен во американската амбасада во Скопје.

 

 Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.