Свет

ГЕРМАНИЈА БАРА РАБОТНИЦИ ВО СИТЕ СЕКТОРИ-НИКОГО НЕ ОТФРЛААТ: „Не смееме да си дозволиме да одбиеме луѓе кои сакаат да работат“

Побарувачката за работници во Германија сега е поголема од кога било, пренесува германската агенција ДПА.

Побарувачката за работници во Германија е поголема од кога било, пишува агенцијата ДПА. Подобрувањето на состојбата со корона вирусот во Европа придонесе за укинување на рестрикциите, а со тоа и пролетното заживување на пазарот на трудот. Зголемување на побарувачката за работници има и во април, пренесува Вечерњи.ба.

Недостигот од работници ги погоди речиси сите сектори, особено угостителството, пренесува „ДПА“. Вицепремиерот на Северна Рајна-Вестфалија Јоаким Стамп рече дека „недостигот на работници во некои сектори се заканува да ја убие економијата“. Тој смета дека е потребна брза правна промена на претходниот договор „за да им биде доволен договор за вработување со германска компанија за имигрантите како легален пристап до германскиот пазар на труд“.

Дополнително, треба да се укинат сите забрани за работа. „Не можеме да си дозволиме да одбиеме луѓе кои сакаат да работат“, рече Стамп, кој е и министер за семејство и интеграција во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, пренесува Хајат.

Експертот за пазарот на труд на конзервативната ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот, Марк Биадак, повика на „проширување на законот за имиграција на квалификувани работници“. „Проблемот на германскиот пазар на труд не е невработеноста, туку самата невработеност е проблем“, рече Биадак, истакнувајќи дека недостигот на работна сила ги зголемува цените и го забавува закрепнувањето на германскиот пазар на труд, кој мора да стане поатрактивен за имигрантите.

ФОТО: EPA/CLEMENS BILANПоврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.