Македонија

Георгиевски на Заев му предложил вакво зголемување на минимална плата

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во емисијата 24 анализа ја поддржува мерката за зголемување на платата. И претходниот пат кога се зголемила на 15 000 денари, две години се плаќале субвенции за таа разлика од 100 евра, таа идеја лично тој ја дал на Заев.

„Се радувам што овој модел, зголемување на минималната палата, плус субвенции е балансирана мерка која помага на работниците и работодавачите. Минималната плата е отскочна даска за зголемување на другите плати и на крај пензиите“- рече Георгиевски.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.