Некатегоризирано

„Газдата“ на А1 позитивен на ковид-19

Денес Слим е на 12-то место меѓу најбогатите луѓе во светот, со богатство проценето на 59 милијарди долари.

Мексиканскиот милијардер Карлос Слим, еден од најбогатите луѓе во светот, беше позитивен на ковид-19 пред околу една недела, објави неговиот син.

– Неговиот третман се одвива добро – рече тој, додавајќи дека Слим има „благи симптоми“ повеќе од една недела.

Слим и неговото семејство ја контролираат најголемата телекомуникациска компанија во Латинска Америка, „America Movil“, но исто така имаат инвестиции во стотици бизниси во различни области на економијата, медиуми, недвижнини и многу повеќе.

Затоа некои Мексиканци ја нарекуваат својата татковина „Слимланд“.

Тешко е да се помине еден ден во Мексико без да се стават пари во џебот на Карлос Слим – напиша неодамна „Волстрит журнал“.

Денес, 57% од богатството на Слим доаѓа од „America Movil“, која е сопственик на „A1 Telekom Austria Group“, која пак ја има во сопственот „А1 Македонија“. Милијардерот поседува банки, енергетски и градежни компании, како и рудници.

Во април 2020 година две добротворни фондации на Слим најавија дека ќе донираат 50% од потребните 30 милиони долари за изградба на привремена болница за ковид-19 во Мексико.

Пред неколку дена, „Slim Foundation“ и мексиканската влада објавија дека планираат да ја прошират со болнички кревети и да ги зголемат од 247 на 607.

Денес Слим е на 12-то место меѓу најбогатите луѓе во светот, со богатство проценето на 59 милијарди долари.Македонија

Заболени
101,214
+582
Мртви
3,111
+13
Излечени
90,685
Активни
7,418
Last updated: 25/02/2021 - 19:56 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.