Забава

Гарванлиев за британски медиум: Во Македонија дефинитивно не е во ред да се биде геј, секогаш морав да носам маска

Гарванлиев за британски медиум: Во Македонија дефинитивно не е во ред да се биде геј, секогаш морав да носам маска

Во интервју за британскиот магазин „Attitude“ македонскиот претставник на „Евровизија“ Васил Гарванлиев вели дека да се биде хомосексуалец е веројатно најмалку интересната работа за него, но и дека му е тешко да се зборува на таа тема.

Роден сум и пораснат во Македонија каде што дефинитивно не е во ред да се биде геј или било што од тоа, вели тој.

Според Гарванлиев, мнозинството од модерните ЛГБТИ сцени во земјата остануваат скриени или тајни.

Секогаш кога ќе се вратев дома, на Балканот, во Македонија, чувствував потреба да ставам маска. Сочувствувам толку многу со сите кои живеат во страв од пресуда, дискриминација, неправда, малтретирање, изјавил Гарванлиев за „Attitude“.

Целото интервју тукаМакедонија

Заболени
154,524
Мртви
5,184
Излечени
143,427
Активни
5,913
Last updated: 15/05/2021 - 10:41 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.