ЖивотЗанимливости

(Фото) ДАЛИ СЕ ОВА НАЈСТАРИТЕ ,,ФОТКИ” ОД МАКЕДОНИЈА? Американец откри како изгледале Охрид и Струга во 1863 година!

t

Коен решава да ја реши мистеријата, а да ја остави претходната мисија поради која дошол. Тој дознал дека фотографиите ги направил Јозеф Шеќељ(1838-1901), Унгарец кој бил на мисија финансирана директно од австроунгарскиот благородник Максимилијан Први(1832-1867), брат на царот Франц Јозеф. Богатиот брат на царот дознал дека младиот фотограф Шеќел отворил студио и во писмо му понудил да слика на Балканот.

Можеби најстарите фотографии направени на македонско тло потекнуваат од 1863 година, а биле направени од унгарски фотограф кој бил на експедиција по течението на реката Дрим па стигнал до Охрид и Струга. Но, сето ова не било откриено до 2000 година, кога Марк Коен, американски писател и истражувач случајно ги нашол црно-белите кадри во Националната библиотека на Австрија во Виена.

Коен всушност барал информации за претците на американските писатели со еврејско потекло кога во едно прашливо кутивче видел пеесетина кадри од Македонија и од Албанија. Во кадрите од Македонија гледаме древни слики од плажата Калишта во Струга, Јован Канео во Охрид, црквата Света Софија, Варош, поглед од кај денешната плажа викана Куба Либре. Тој ги овековечил и Битола, Прилеп, Велес и Демир Капија.

Коен решава да ја реши мистеријата, а да ја остави претходната мисија поради која дошол. Тој дознал дека фотографиите ги направил Јозеф Шеќељ(1838-1901), Унгарец кој бил на мисија финансирана директно од австроунгарскиот благородник Максимилијан Први(1832-1867), брат на царот Франц Јозеф. Богатиот брат на царот дознал дека младиот фотограф Шеќел отворил студио и во писмо му понудил да слика на Балканот.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.