Балкан

ФОТО: Балканските медиуми со потсмев дека Бугарите го ослободиле Скопје

Речиси целиот регион денеска му се смее на македонскиот премиер Зоран Заев кој во интервју за бугарски медиум изјави дека Бугарија не била фашистички окупатор и дека Бугарите ги ослободиле Куманово, Крива Паланка и Скопје од фашистите.

Ова предизвика лавина реакции не само во земјава, туку и соседството.

Српскиот портал „Политика“ ја пренесува изјавата на Заев каде вели дека во текот на втората светска војна  Бугарите биле „администратори“ на територијата на денешна Македонија.

-Во Македонија се заменети повеќе од 20 сообраќајни знаци на кои пишувало бугарски фашистички окупатори, вели Заев во интервјуто.

Тој раскажува и дека должност на политичарите е да го зближат народот, бидејќи со децении биле држени настрана.

ФОТО: Балканските медиуми со потсмев дека Бугарите го ослободиле Скопје

Премиерот Зоран Заев денеска со својата контроверзна изјава го навлече гневот на македонската јавност, а социјалната мрежа „Твитер“ експлодираше со негативни критики.

Заев во интервјуто за бугарски „БГНЕС“ порача дека Бугарија за време на Втората светска војна не била фашистичка земја и окупатор, туку дел од „антифашистичкиот фронт“ кој ослободувал делови од територијата на Македонија.

„Бугарија не беше фашистичка, Бугарија беше наш пријател“, порача Зоран Заев и ги погази историските факти кои говорат за бројните бугарски злосторства од времето на Втората светска војна, како што е депортацијата на македонските Евреи и масакрот кај Ваташа.

Меѓу другото, Заев порача дека Гоце Делчев треба да ги зближува граѓаните на двата народи кои биле разделени поради почитичарите од времето на поранешна Југославија.

После контроверзното интервју, на социјалните мрежи има лавина на критики, а експлодираше и Твитер заедницата која упати низа на негативни критики.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Македонија

Заболени
88,938
+189
Мртви
2,702
+6
Излечени
73,601
Активни
12,635
Last updated: 17/01/2021 - 22:11 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.