ЗабаваЗанимливости

Фолкерите го „начекаа“ Спасовски во Турција

За време на музичкиот фестивал кој се одржува во Измир, Турција, нашите фолк музичари кои се гости на настанот го ,,начекале” министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, а средбата ја искористиле да се фотографираат заедно.
Фотографијата ја објави фолк пејачката Елена Велевска, со пораката –Браќа и сестри Македонци!

Покрај неа, во Турција деновиве гостуваа и Адријана Алачки, Благоја Грујовски, водителката Ирена Спировска… Станува збор за фестивал кој трае три дена и е во чест на македонско-турското пријателство.

Пејачите кои беа гости на настанот порачаа дека имале незаборавно дружење со публиката во Турција, а настанот бил беспрекорно организиран.

По повод посетата во Турција, Спасовски пак информираше дека се сретнал со претставници на повеќе македонски здруженија.

-Заеднички продолжуваме со јакнењето на нашето партнерство, пријателство и братство, бидејќи историјата креира и иднина, затоа и најважно е заеднички да ги сакаме и двете држави кои се во традиционално добри односи- порача министерот кој присуствувал на концертот на фолклорни ансамбли во рамки на Фестивалот Македонија, во организација на македонските здруженија и збратимените општини Чашка и Чили.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.