Македонија

Филипче: Од понеделник ќе одлучуваме дали ќе има построги мерки

Филипче: Од понеделник ќе одлучуваме дали ќе има построги мерки

Во денешното гостување нателевизија „Сител“ министерот за здравство Венко Филипче рече дека во текот на наредната недела ќе се дискутира дали има потреба за дополнителни мерки.

Филипче потврди дека изминатиот период има зголемување на бројот на нови случаи и хоспитализирани пациенти во болниците.

Изминатите денови имаме интензивна комуникација со членовите на Комисијата за заразни болести и тоа што сега правиме е ги пратиме бројките. Дали овој тренд на зголемување на бројките ќе продолжи, дали ќе биде слична слика како месец ноември, засега не е. Заклучно со почеток на следната недела ќе одлучуваме дали се потребни дополнителни рестриктивни мерки или не, рече Филипче.

Министерот за здравство апелираше до граѓаните да ги почитуваат превентивните мерки.Македонија

Заболени
146,733
+824
Мртви
4,419
+31
Излечени
122,121
Активни
20,193
Last updated: 18/04/2021 - 02:11 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.