МакедонијаТОП

Филипче и МЗ со понуда до Приватните ( Систина, Ремедика, Жан Митрев) 100 евра од ден за пациент

Доказм од свои извори во една приватна болница (Ремедика) дознава дека Министерството за здравство на приватните болници со новите мерки и вонредната им нуди да им плаќа по 100 евра од ден од пациент а тука се да влезе, смештај, лекови, персонал, медицински лица, храна, опрема по ковид стандард. Без разлика дали се работи за пациент кој е со екстра тешка клиничка слика, дали е на респиратор, кислородна подршка или е само со лесна форма на пневмонија. Пакетите се илјада евра за десет дена аранжман по лице види фото

Цената за пациент е толку дискутабилна и сигурни сме дека приватните ќе одбијат и тоа експресно, според српскиот Министер за здравство Лончар еден ден лечење на пациент со ковид 19 чини околу илјада евра…Мислиме дека приватните утре ќе го повикаат Зоран Заев да донира ајвар со 30 посто дисконт тоест толку да биде платен за да можат да им мачкаат на пациентите ајвар и лепче пошто со цената 100 евра од ден како што ни кажа изворот не им покрива само трошокот за сместување, а каде се платите на докторите и медицинскиот материјал со све апаратурата. Доказм утре после средбата ќе ве извести што е одлучено и кој систем ќе се примени. Дали болните стварно ќе ручкаат мамас.

ončar je odgovarajući na ovo pitanje otkrio važan podatak.

“Trebalo bi da javnost zna da jedan dan lečenja za jednog pacijenta na respiratoru košta više od 1.000 evra. Ako već toliko košta kompletna terapija za teške slučajeve i ako je toliko novca već izdvojeno za borbu protiv kovida, zar neko stvarno veruje da će se štedeti na pacijentima i da postoji pacijent u Srbiji koji, kada ne dobije recept, neće upitati doktora kako da kupi antibiotik bez tog papira”, rekao je Lončar.

Македонија

Заболени
55,127
Мртви
1,546
Излечени
32,894
Активни
20,687
Last updated: 24/11/2020 - 16:11 (+01:00)
loading...

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.