Македонија

Филип Темелковски призна кривично дело?!

Филип Темелковски, кандидат и актуелен градоначалник од СДСМ во Општина Кисела Вода, во дебатата на Телма со другите кандидати призна кривично дело.

Имено тој на прашање на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Орце Ѓорѓиевски, за градење надвор од постоечки ДУП, одговори потврдно дека тоа е кривично дело.

-Хипотетичка ситуација, има постоечки ДУП, а тоа место за одредена локација е предвидено 4 ката и поткровје, според нов ДУП таму е предвидено 5 ката и поткровје, инвеститорот гради 5 ката и поткровје. Дали е тоа кривично дело?, праша Ѓорѓиевски.

На тоа Филип Темелковски изјави ДА, односно дека тоа е кривично дело.

На тоа Ѓорѓиевски истакна дека за истото имало и прес конференција и дека има барем десетина локации на кои се гради на тој начин.

-Ова се десетина локации каде Темелковски знаете, ова е само едно кривично дело за кое после ревизијата ќе одговарате, рече Ѓорѓиевски.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.