Забава

Еве како изгледа трамвај на гуми, ако не дишат ѕиваните ВИДЕО

Премиерот Зоран Заев денеска од собраниска говорница најави дека една од мерките за решавање на аерозагадувањето е воведување на трамвај на гуми.

Па, еве како тој изгледа. Долг е 32 метри и висок 3.4 метри. Може да прими 307 патници и се движи со 70 километри на час.

Наместо по шини, трамвајот се движи по белите линии на патот, кои контролираат стотина сензори. Трамвајот користи гуми и возењето е како со автобус.

Литијум-титаниумските батерии овозможуваат возење долго 25 километри по само 10 минути полнење.

Првиот трамвај кој се движи без шини лансиран е во еден град во централнокинеската провинција Хунан.

Трамвајот е нешто помеѓу автобус, трамвај и воз.

 

 

 

Македонија

Заболени
30,488
+930
Мртви
982
+5
Излечени
20,448
Активни
9,058
Last updated: 31/10/2020 - 02:41 (+01:00)
loading...

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.