КолумниТОП

Епизода: Како фраерчињата- магариња ” перат пари” за себе и Гоцињата- Научиле од тие како Чифлиганец и Тунџев

Прва епизода :Епизода Фраерчињата без и со Гоцињата и Тунџев , Кире и другите !!!!!!

Кога си “главен ” и влагаш во Влада секој ден дури и стан ( односно недвижности , дуќани , станови , куќи)ќе ти дадат тие во тебе што гледаат од убавина , и договор за закуп ќе си имаш (ко Шеќеринска само не на ” твоја” фирма за Гоцињата да има кај да седат ! )Ееее , ама сега ако Гоцето силно за врат те фати , што ќе правиш , ќе пееш или ќе рикаш? По некоја година станот на чие име ќе се води,  (односно сите недвижности на фирма што се водат ) на Гоцето или на фраечето  ? Е Гоцето вика, на мене ! А фраерчето вика во себе, е неможе ќе биде на фирма, а после ќе видиме ! Дали ќе те мажиме па тој стан ќе ти купи или што ќе биде! Животот е чуден ! Ништо не се знае !
За движен имот пак  ФРАЕРЧИЊАТА иммаат појше варијанти(((((:ко Шеќеринска Дајнерс  , а Зоки менувачница , Мијалков и други казина и игачници , хотели и ресторани за перење црни пари –   за големи црни пари друго тоа ГОЛЕМИТЕ ГАЗДИ си знаат:))))) ВАКА – кога ќе си одиш у друга фирма , сега неможат да те фатат и оправдание имаш па ќе си отвориш неколку сметки и ќе си ИГРАШ – Гоцето ти кажа дека нема Катица , лиле и Вилма и др. Да те фатат – па кого фатиле они до сега и покрај тоа законите што ги донесоа , Гоцето ќе ти каже кај е дупката во нив и кооога ќе се зааааиграш , новото детство,  лесно ќе ти биде !!!!!!!!!  И така , 1,2,3 кај Хари и 3-4 кај Бишев , и со едно пусуче за вадење пари ќе си ставаш неколку пати 1-1,5 милион денари или 10 илјади евра па пак од кај Хари кај Бишев ќе се вратиш неколку пати ,- од денарска на девизна, од девизна на денарска па на малолетно лице – без потпис од ѓоспожата- другиот родител , и сите пари од плакари ( јас за нам за неколку стоотина евра  од тие на рака давани – односно у кеси, и др.) ќе си ги пропереш – коли , куќички, станчиња и кафанчиња еееееее колку сакаш!!!!!!  Памет само од Грујо и Кире , и од Заев и неговиве доучено!!!!!!!!!!
Што пишував на почеток !!!! Кој читал знае !!!!

Сега нешто озбилно: Му благодарам на Доказ што ги објави мојте писма!!!!!Ми помогна ,на некој начин да се борам за семејството , за вистината и за себе во овој период !!!!!!!

Му ветив дека на секое Гоценце приказнава ќе му ја раскажам – Т.Е. Оно “сакаше ” да му ја раскажам за појше поени кај Гоценцињата !!!!!

Почетокот е вистински тажен : на едно мало дете ,плаво , невино и здраво ,мајка му починала од една честа современа болест многу млада  !!!!!!!!
Била многу паметна и студирала вредно , и била од тука од Скопје со потекло од многу блиска околина !!!!
Освен јас сега , мислам дека друг не пишувал до сега за неа !!!!!! Се омажила во провонција !!! Но се вратила во Скопје за да го роди и уште еднаш за да почине !!!!
Со секоја почит за неа !!!!
Му оставила нешто за среќа и нешто за памет !!!! Си знае тој што треба !!!!!!
Потоа секакви прикаски се редат од провинција и Скопје ,кој како ја преживеал и ја сватил тагата!!!!!!

Си растело така во провинција со баба ,….,…..,
Дошло во Скопје да студира . Роднините тука веќе некој стари , некој не , но се е сепак добро !!!!! И зпознал повеќе луѓе меѓу кој и една ѓоспоѓица млада !!!
Почнале за војна да го бараат и почнало  да бега , од еден кај друг роднина !!!! За кратко завршило тоа, Македонија стана самостојна држава !!!!!
Е сега нема работа и пари !!!! Ко глумцине Холивутски  стари почнало по роднини и пријатели да работи,  по кафани !!! Како келнер едно две години !!!
И тогаш на ѓоспоѓицата млада и текна во бившата му фирма преку роднина да го запосли !! И на почеток немало плата , се каснело по 4 месеци , па му месела кифли и по 20 марки од нејзините дома земала , да има пари за нешто така!!! И почнале заедно да живеат едно седум години со нејзинитетато и мама во  45 квадрати ! Се родило и едно дете и сметките и храната ,  едно седум години ги плаќале нејзините тато и мама ! Штеделе за стан !!! Не му дале стан од бившата им фирма и се налутило ова нашето и ајде во еден голем град , фирмата му ветила ќе му даде стан !!!! Ама од 2 место за 1,5 година  го симнале на 121 место !!! Таткото нејзин во Скопје се налутил силно и на директорите у бившата фирма им рекол- не ви давам работа ми ги избркавте децата од тука -. И тие оп станче за месец дена у Скопје со учество и отплата! И ај пак назад ама сега со две деца !!!!

Сега нешто озбилно – за да не мешаме добри и лоши работи тука завршува првиот дел !!!!!

Втор дел : Епизода : фраерчето магаре без и со Гоциња и Тунџев и , Кире и други

Нешто од приказнава Саше Политико да не се лути !!!!! За Саше Sorry ама со Заев по пеовинциска и малограѓанска стана Македонија дури и од  Македонијата во време на Грујо ” наш” !!!!!!
И државниот капитал на бившата фирма го купил еден голем газда па друг !!!!
Другиов донел нови директори  и раководители некој од нив го крадел е, го ((((((: судеа во ШПИУН :)))) со поддршка од госпожата , му кажале каде фраерчето и неколку други !!!!! Е , решил газдата нив да ги стави , пошто чесни биле и нема да уценуваат  првит !!!!   И биле , ете толку колку што е опишано во претходните епизоди !!!!  Карани од еден финансов директор неколку пати за на крај и него да го убеди фраерчето дека е добро и тој му рече БЕГАЈ , газдите ќе те упропстат тебе !!!!!! Оооо па тие сто пати го спасуваа , од Груевци и Заевци разни , и за Талир  1 и 2 неее,  не е крив – никој од нив ( фраерчето и газдите). Али за дел од лобијата на Гоцето незнаеа , еееее  лобијата СДСМОВСКи сегде  раце пика , уши и глава , ама појше и од Грујо “наш”,,,,,  и со нечесни рабити се баваи преку Гоцињата и други – делууууваатт и од страна!!!!-, , кој го ВРТИ ТРАМП -бизнисмен ко нас  и неговиот амбасадор !!!!!!!  – едно 20- 30 год бизнис на страв ќе си правине ,        Ама на БРНС и БАЈДЕН им се смачи !!!!!!!!! Грујо ” наш” зеде ::::::: само до 31.08.2013 ТОЛКУ  еве ви фотографија не ми се пишува рачно !!!!!::::::::
А ти ЈО за ова незнаеш или на тошо се правиш!!!!! Му требаа пратениците на Грујо ” наш” и да извлече појше пари на СДСМ?

Сега нешто сериозно : Семејството е основната клетка на општеството ! Цени си го ,  негувај си го и градиго цврсто ,
Магаре,  ако ти си магаре и другите магариња и магарици ќе ги правиш !!!!Македонија

Заболени
155,655
+10
Мртви
5,481
+3
Излечени
149,933
Активни
241
Last updated: 24/06/2021 - 22:41 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.