ЖивотТОП

Епа, оваа слика е убиството на мојот дедо кој е убиен од Бугарската “администрација”

Како внука на Раде Јовчевски- Корчагин, се чувствувам крајно револтирана од изјавите на оној што веќе подолг период работи систематски на негирање на постоењето на сЕ што е поврзано со Македонија и македонската историја.
Епа, оваа слика е убиството на мојот дедо кој е убиен од Бугарската “администрација”. Така, пријателски, додека е пукано од нивна страна во него, извикуваат: ” Еве ти ја слободата”.
Не се борел за Бугарија, туку против фашизмот, против бугарскиот фашизам.
Историјата не се менува- таа е дел од еден народ! А ова е нашата… тажна, болна… ама таа е, наша е и мора да ја чуваме!
Да живее Македонија! 🇲🇰

Фотографија на Kali Jovchevska.Македонија

Заболени
89,463
Мртви
2,739
Излечени
74,800
Активни
11,924
Last updated: 21/01/2021 - 05:26 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.