Занимливости

ДУРИ И КАШЛАЛЕ: Горили се заразиле со корона (ВИДЕО) НОРМАЛНО И ДИРЕКТОРОТ ЧОМБЕ БЕШЕ ЗАРАЗЕН…БЛИСКИ СРЕДБИ СЕ ТОА

ДУРИ И КАШЛАЛЕ: Горили се заразиле со корона (ВИДЕО)

Неколку горили во зоолошката градина во Сан Диего биле заразени со вирусот корона и се верува дека ова е прв случај на инфекција на корона кај овие животни.

Извршниот директор на зоолошката градина Лиза Петерсон изјави дека осум горили кои живеат заедно во паркот биле заразени, а неколку од нив имале забележлива кашлица.

Се претпоставува дека инфекцијата дошла од вработените во зоолошката градина, кои исто така се позитивни на вирусот корона, но тие припаѓаат на асимптоматски случаи.

-Ветеринарите внимателно ја следат состојбата на горилите што ќе останат во нивниот кафез во градината, додаде Петерсон.

Неколку други животни претходно добиле корона вирус, од визони до тигри, но се верува дека ова е прв пат да се заразат горили.

-Ова се диви животни, кои имаат свои одбранбени механизми и се третираат поинаку од нас. Нашиот фокус е да ги одржуваме здрави и живи, додаде Петерсон.Македонија

Заболени
91,161
Мртви
2,812
Излечени
79,621
Активни
8,728
Last updated: 27/01/2021 - 07:26 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.