КолумниТоп2

ДУИ ги презема БЈБ, Финансиска полиција, МЕПСО, Фонд за здравство, Kатастaр…

ЛЕПОТАНОТ ОД СЛИКИТЕ НА КАТАСТАР ЌЕ БИЛ

Македонија

Заболени
17,674
+45
Мртви
729
+4
Излечени
14,642
Активни
2,303
Last updated: 28/09/2020 - 14:56 (+02:00)

Според договорот Заев-Ахмети, ДУИ ги презема од СДСМ и Бирото за јавна безбедност во МВР, како најважна оперативна позиција во полицијата, како и Финансовата полиција, како клучна институција за финансиско разузнавање, дознава неофицијално Пресс24.

ДУИ ќе раководи и со Фондот за здравство, како една од клучните институции во оваа област.

Неофицијално, директор на БЈБ ќе биде Шефик Бајрами, вработен како началник во МВР, а досегашната заменик министер за финансии Ширет Елези ќе биде директор на Финансова полиција. Со Инспекторат за труд, ќе раководи Хади Фетиши, со Фонд за здравство, Фатон Ахмети.

На чело на МЕПСО доаѓа Мукадес Хајдари а на АЕК Арианит Џафери. Арсим Нуредини ќе биде прв човек на Директорат за заштита и спасување, на Агенција за лекови, Лирим Шабани а на Државни патишта, Ејуп Рустеми.

Биро за метрологија ќе го води Фестим Халили, Центар за управување со кризи, Бајрам Насуфи, Државен Катастар, Башким Ахмети а Железници, Фатон Положани, објави порталот.

Фотографија на Bashkim Ameti.

loading...

Поврзани вести

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker