Македонија

Доналд Туск по разговорот со Мицкоски: Владејачката партија да соработува со опозицијата, да се засили борбата против корупцијата и да има независен судски систем

Fruitful call with Hristijan Mickoski, leader of EPP Member Party VMRO-DPMNE. We discussed legitimate concerns of the…

Posted by Donald Tusk on Wednesday, May 12, 2021

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска оствари телефонски разговор со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по кој и порача на власта да почне да соработува со опозицијата.

Туск воедно бара да се засили борбата против корупцијата и да се овозможи независен судски систем во Македонија.

„Плоден телефонски разговор со Христијан Мицкоски, лидер на партијата член на ЕПП, ВМРО-ДПМНЕ. Разговаравме за легитимните проблеми на опозицијата каде подвлеков дека мора да има фер и слободни локални избори. Владејачката партија мора да соработува со опозицијата, да ја зајакне независноста на судството и да засили борбата против корупцијата“ напиша Туск на ФејсбукМакедонија

Заболени
155,655
+10
Мртви
5,481
+3
Излечени
149,933
Активни
241
Last updated: 24/06/2021 - 23:26 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.