Колумни

До газда никоб. Прашања од мене.

мое е да пренесам маката на работниците, јавно, да пријавам кај се може и јавно да го срамам. Нит сум министер нит сум директор а и немам полномошно да им бидам синдикалец. Воа е мојот максимум. Па и коа ќе ми речат абе знаеш кој е тој? Најако. А ја еве се тресам, душа немам.

До газда никоб. Прашања од мене.
1. Денеска е 29ти јуни, а платата на вработените ваши требаше да ја исплатите до 15ти јуни за мај? Дали е исплатена и зошто не е?
2. Дали им се исплаќа на вработените законски гарантираната плата минимална со соодветно исплаќање на додатоци и надоместоци на плата како што се минат труд, прекувремена работа, сменска работа и слично? И зошто не?
3. Дали им се даваат откази на вработените поради јавни коментари на социјалните мрежи каде си прашуваат за својата плата?
Воедно испратено е барање до надлежни институции за да проверат.


Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.