Македонија

Џафери за ТВ21: Без избран претседател, Собранието не е конституирано

Македонија

Заболени
17,629
+146
Мртви
725
+3
Излечени
14,581
Активни
2,323
Last updated: 27/09/2020 - 21:26 (+02:00)

Досегашниот претседател на Собранието Талат Џафери се уште не испратил известување до шефот на државата Стево Пендаровски за формирањето на парламентот со што би почнале да течат роковите за доделување на мандатот.

– Реклама –

Џафери за ТВ21 изјави дека не може да се смета дека парламентот е конституиран без избран претседател на Собранието.Според член 90 од Уставот, претседателот е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието да го додели мандатот за состав на Владата на кандидатот кој има мнозинство во Собранието.

loading...

Поврзани вести

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker