Македонија

ДЕПРЕСИВНИ ЛИЦАТА НА ВМРОВСКИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ – КРАЈОТ ИМ ДОАЃА НА 15-ТИ МАЈ!

ДЕПРЕСИВНИ ЛИЦАТА НА ВМРОВСКИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ - КРАЈОТ ИМ ДОАЃА НА 15-ТИ МАЈ!

15 мај е датумот до кога се продолжува мандатот на градоначалниците и советниците. Оваа одлука во однос на надлежностите утврдени со Закон за членовите  на советите на општините и градоначалниците ја донесе министерството за правда, на барање на Министерството за локална самоуправа.
Како што пренесува 24 вести толкување на Закони во Република Македонија може да се побара и да се добие само од Собранието на Република Македонија.
Во конкретниот случај, некои во Министерствата за локална самоуправа и правда одлучиле да ги прекршат правните норми повикувајќи се на хаотичната политичка ситуација во земјава и фактот што не е конституирано ниту едно собраниско тело, а општините мора да функционираат со сите свои надлежности за доброто на граѓаните.


Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.