КолумниТОП

Денес утка И УТРЕ НЕМА МАНДАТ, петок е денот Д?

Очекувањата и нашите брифинзи од парламентарното мнозинство се дека и утре Претседателот Иванов нема да го додели мандатот на водачот на СДСМ Зоран Заев, четврток или петок беше Иванов се спрема да бега најпрвин во Прага ќе си ја промовирал сопствената книга за Климент Охридски а потем ќе одел за Јордан. Таму па што кур ќе бара?

Значи на парламентарното мнозинство им останува повторно на мускули со сценарио слично за изборот на Талат Џафери да создадат Влада. Разбира се Талат мора тука да се подметне и да го устолича Заев за да почне преговори со Дуи, Алијансата, Беса и Мендух околу кадровски решенија во идната Влада.

ДПМНЕ сака до крај да го укаља процесот за да набијат поени пред идните Локални избори као се договараат за 15 ти октомври. И мислам дека нема да дадат легитимитет на процесот тоест ќе бегаат, комисии неформирани, парламентот не профункционира, хм ај да видиме какво сценарио ќе има Македонија каква приказна ќе биде…

М.С.Македонија

Заболени
156,017
Мртви
5,489
Излечени
150,263
Активни
265
Last updated: 24/07/2021 - 09:56 (+02:00)

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.