Македонија

Данела Арсовска го разреши директорот на „Градски паркинг“ по само 10 дена

Филип Пасху е разрешен од функцијата вршител на должност директор на јавното претпријатие „Градски паркинг“ по само десет дена откако градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, го назначи.

На негово место е поставен  Бојан Христовски, како нов в.д. директор.

Христовски до сега бил вработен во Министерството за внатрешни работи.

Од кабинетот на Арсовска велат дека Пасху бил само времено решение и дека ќе добие нова позиција во Град Скопје.

„Филип Пасху не е разрешен, беше поставен на функцијата в. д. директор како времено решение за да се запазат рокови“, гласи објаснувањето од Град Скопје.

 

Пасху е поранешен неизвршен директор на АД „Енергетика“ Скопје, бил заменик-директор на „Градски паркинг“, како и претседател на Управниот одбор на истото претпријатие.


Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.