Колумни

Дали Таче ќе каже исто “НЕ” на доста поназадната 5G ericsson технологија и “ДА” за најнапредната 5G Huawei технологија!? Дали ќе се откаже од перењето пари со САД!?

fb

Дали Таче ќе каже исто “НЕ” на доста поназадната 5G ericsson технологија и “ДА” за најнапредната 5G Huawei технологија!?
Дали ќе се откаже од перењето пари со САД!?
За само неколку дена, Ериксон можеше да се пофали со клучната техничка предност во однос на Huawei, неговиот долгогодишен непријател. Новата 5G радио единица на шведскиот продавач, со 64 предаватели и приемници, тежеше само 20 килограми кога влезе во конкуренција на пазарот на мобилна инфраструктура. Тоа беше 45% помалку од неговиот претходник и 5 килограми полесен од еквивалентот на Huawei, кој претходно го има поставено реперот.
Тоа се покажа како краткотрајна предност. Само неколку дена подоцна, на MWC Шангај, Huawei покажа уште полесна единица. Како и Ericsson, тоа е напредна „масивна MIMO“ единица со 64 предаватели и приемници. Но, со 19 килограми, според Huawei, тоа е точно 1 килограм помалку од шведската верзија. Huawei – знаејќи што планираше Ериксон – вложи дополнителни напори да ја расипе кратката шведска радост и да ја врати титулата.
Големината е важна, вели Ган Бин, потпретседател на безжичната линија на производи на Huawei.
Големината и тежината на единицата се многу важни . Помалите единици секогаш се повеќе интересни бидејќи полесно се инсталираат на незгодни места. Намалувањето на тежината од 16 или 17 килограми е еднакво на многу помал напор за техничарите кои имаат задача да го искористат. Исто така, постои корелација помеѓу лесните единици и енергетската ефикасност, делумно поради тоа што е потребна поголема опрема за ладење за да се спречи прегревање на поголемите единици.
Историската предност на Huawei во оваа област објаснува зошто операторите се привлечени кон неговите производи. Ериксон ја признава експертизата на кинеската компанија во дизајнот на радио полупроводници – преку HiSilicon, нејзиниот бизнис со чипови во целосна своја сопственост.
Ериксон потроши околу 40 милијарди долари за само еден ден слава пред Huawei.
Сепак, одговорот од 19 килограми на Huawei докажува дека кинескиот продавач и понатаму е на врвот, и покрај големите напори на американските власти да го достигнат Huawei. Кинескиот нов производ е најлесниот во индустрискиот развој кој може да го транспортира и инсталира „само едно лице“. Онаму каде што геополитиката и безбедносните грижи не се тема на “играта” Huawei e производител број еден во светот за 5G опрема.
Освен предноста во квалитетот и тежината на Huawei пред Ericsson, имаме и драстично помала цена во 5G базните станици на huawei во споредба со ericsson.
Една голема (со голем опсег) 5G базна станица на huawei чини само 13 000 долари. Додека една мала (со мал опсег) 5G базна станица на Ericsson со која може да се опслужат 12 семејства кошта од 30 000-50 000 долари.
Да не зборуваме за цената на големите (со голем опсег) 5G базни станици на Ericsson.
Huawei е број еден во светот не само по карактеристиките и цената, туку и по нај напредната технологија во телекомуникациите во целиот свет.


Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.