Занимливости

Дали и на овие избори ќе победи барем еден независен?

onoj u Ilinden advokatot gej bil i zatoa ne go sakale se pleskal

Од вкупно 297 кандидати за градоначалник на претстојните локални избори, 26 се независни.

То е 8,75 проценти, или помалку споредено со последните локални избори, кога независни кандидати за градоначалници биле нешто над 10 проценти.

Најмногу независни кандидати за градоначалник имало на локалните избори во 2005 година – над 25 проценти, а најмалку на првите во 1996 година – 7,5 проценти.

Инаку, независни кандидати ќе има во 18 општини и Градот Скопје или во 22 проценти од вкупно 80 општини.

На сите локални избори досега имало барем еден независен кандидат кој добива мандат, а најмногу независни кандидати добиле мандати на локалните избори во 2005 – седум.Македонија

Заболени
0
Мртви
0
Излечени
0
Активни
0
Last updated: 19/10/2021 - 05:13 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.