Занимливости

Буковец од кинески пиперки или грешка на етикетата?

За тие што незнаат БУКОВЕЦОТ своето име го добил по селото Буково (битолско) од каде и потекнува овој зачин кој се произведува од сушена БУКОВА пиперка. За ова веќе имаше и документарец на германските национални телевизии а првите записи датираат од крајот на 19 век. БУКОВЕЦОТ е една од многуте работи кои со душа ги чекаме да ни стигне од Македонија. Иако во турските продавници има нешто слично не е тоа тоа. Така пред некој ден ни стигна мало пакетче во кое меѓудругото имаше лут буковец, за жал наместо од БУКОВА пиперка “БУКОВЕЦОТ” е произведен (барем од тоа што се гледа на етикетата) од некој вид кинески чили пиперки. Ова е уште еден од многуте примери на деградација на македонски бренд.

Придружете ни се во групата:

https://www.facebook.com/groups/makedonier/Македонија

Заболени
101,214
+582
Мртви
3,111
+13
Излечени
90,685
Активни
7,418
Last updated: 25/02/2021 - 20:26 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.