Балкан

БУГАРСКИОТ ФАШИСТИЧКИ ОКУПАТОР, во сојуз со фашистичка Германија и фашистичка Италија од Македонија депортирал околу 7400 Евреи

Премногу предци сме изгубиле, премногу жртви сме дале, премногу маки сме виделе за денес така нонашланто да се однесуваме – да се плашиме да го споменеме името на фашистичкиот окупатор.
БУГАРСКИОТ ФАШИСТИЧКИ ОКУПАТОР, во сојуз со фашистичка Германија и фашистичка Италија од Македонија депортирал околу 7400 Евреи кои завршиле во логорите на смртта. Нивната жртва не смееме да ја заборавиме.
24.000 македонски партизани загинале на боиштата борејќи се за слободен свет. Нивната жртва за оваа земја не смееме да ја заборавиме.
Со нашиот анти-фашизам треба да се гордееме, тој е темел на нашата современа држава. НОБ не смее да се избрише од историјата само затоа што во соседна Бугарија на власт се Неофашисти кои сакаат да ја сменат историјата преку уцени.
Нема да дозволиме фашизмот да се повампири!
ЗЛАТЕВ Љ ФБ


Македонија

Заболени
90,654
Мртви
2,785
Излечени
78,154
Активни
9,715
Last updated: 25/01/2021 - 14:56 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.