Колумни

Бугарчето на Каракачанов, Петар Богојески

Претседателот на партијата со најмалку освоени гласови на последните предвремени парламентарни избори „Македонски концепт“, Петар Богојески, бил двоен државјанин. Освен Македонскиот, Богојески последува и пасош од соседна Бугарија.

Според информациите кои пристигнаа до „Инфомакс“, Петар Богојески е и активен гласач во Бугарија, а според избирачкиот список на Бугарија е гласач во 23-та изборна општина во Софија (општина Триадица).

Бугарското државјанство Богојески го добил во 2003. година со Указ бр.30 од 27 март. Во информацијата доставена до „Инфомакс“ стои и бугарскиот матичен број на „лидерот“ на Македонски Концепт.

Богојески државјанството го добил на основа на декларација за „самоопределвуање како Бугарин со неоспорливи докази за бугарско потекло на баба му и дедо му“. Главен застапник за брзото добивање на бугарскиот пасош, стои во информацијата доставена до „Инфомакс“, бил претседателот на бугарското ВМРО-БНД Красимир Каракачанов, кој според анонимниот доставувач на информацијата е полковник во бугарското разузнавање.

Адресата на Петар Богојески во Софија е ул. Искарска 6, во зграда која и официјално е во сопственост на партијата на ВМРО-БНД на Каракачанов.

Богојески и магистрирал во Пловдив со стипендија која ја добил од ВМРО на Каракачанов, тврди свиркачот за „Инфомакс“.

Освен стипендијата и државјанството, Каракачанов – тврди изворот на „Инфомакс“, бил и главниот финансиер на „Македонски концепт“, а главни поддржувачи на неговата партија пак се Лазар Младенов и Мирослав Ризински од „Бугарскиот културен клуб“ во Скопје – или како што вели изворот на „Инфомакс“ – слуги на Каракачанов.

Свиркачот за „Инфомакс“ додава дека состаноците помеѓу Богојески и Каракачанов се одвиваат во Софија во централата на ВМРО-БНД на улица Пиротска 5.

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс побара потврда од Петар Богојевски за нашите информации, но до овој момент нашата редакција не доби никаков одговор.

Македонија

Заболени
25,473
Мртви
874
Излечени
18,047
Активни
6,552
Last updated: 23/10/2020 - 10:41 (+02:00)
loading...

Поврзани вести

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker