Македонија

Болниот син повторно ја запали куќата, на Психијатрија не ми го примаат: Петчлено смејство бара помош

Болниот син повторно ја запали куќата, на Психијатрија не ми го примаат: Петчлено смејство бара помош

Петчлено  семејство од струшко Мислешево живее само од плата од 16.000 денари. Две деца се болни, едното не го ни примаат в болница, а за другото лекувањето е прескапо, објави СДК.МК.

Порталот пишува дека Илче и неговата сопруга секојдневно се соочуваат со здравствените проблеми на најмалиот син кој поради, како што велат, психички пореметувања често е агресивен, а на двапати го запалил и нивниот дом.

„Куќата ја запали повторнo. За среќа брзо го изгаснавме пожарот, беше фатен само креветот и дел од покуќнината. До сега двапати нè запали. Го носев детето на Психијатрија, но не ми го примаа. Лекарот ми кажа да му давам таблети, но не се смирува. Агресивен е често, ни помагаат роднини. Треба институциите да преземат нешто. Ние не можеме повеќе да се справиме“, вели Илче.


Повеќе на  СДКМакедонија

Заболени
154,524
Мртви
5,184
Излечени
143,427
Активни
5,913
Last updated: 15/05/2021 - 10:11 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.