Колумни

БОКИ ФОН СТРУМИЦА

БОКИ ФОН СТРУМИЦА

Додека претседателот СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ со армија брани болници, по јавните институции трае бескрупулозен тендерски грабеж. И тоа додека гоооооооооооолеми директори на гоооооооолеми државни фирми глумат почитување на Закон за јавни набавки!!!

Едноставно е. Еве како тоа оди:

Фотографија на Zoran Bozinovski.

Друштво за производство, трговија и услуги БОКИ КОМПЈУТЕРИ ЛТД ДООЕЛ Струмица ги добива сите тендери по јавни институции за набавка на компјутери. Конфигурациите се склошувани од делови од сомнително потекло, ама цената е како НОВ компјутер кој има сертификат на некоја позната светска компанија и гарантира дека тоа што ви го продава е тоа…

БОКИ од Струмица за таа иста цена продава ѓубре и кешира. Дели со оние кои му даваат ЗЕЛЕНО СВЕТЛО дека може тоа неказнето да го работи и му чукаат печат од јавна институција или министерство дека е сосема вор ед она што им го продава, а им продава ,,мачка во вреќа,,…

БОКИ КОМПЈУТЕР е продавница, ФБ презентација има, ВЕБ СТРАНА немаат. На ФБ страната пишале дека се на веб адресаhttp://www.bokicomputers.com.mk , ама не ги барајте, НЕ ФУНКЦИОНИРА.

БОКИ КОМПЈУТЕРИ не е ФИРМА, туку ПРОДАВНИЦА. Ама тендери добиваат, таков пример е со лопужата САДУЛА ДУРАКУ викан ВИНТИЛОТ, каде за 30 персонални компјутери е платено 900.000 денари плус ДДВ, или 30.000 КОМАД! Јака сертифицирана конфигурација, од овластена фирма за дистрибуција на персонални компјутери чини највеќе 20.000 денари, а на поголема количина даваат и до 15% попуст по парче. Што за ВИНТИЛОТ т.е. за министерството за екологија кое го крадел додека бил министер, би чинело нешто над 500.000 денари, ама никако 900.000 денари колку изнесува договорот на ВИНТИЛОТ и сопственикот на продавницата БОКИ КОМПЈУТЕРИ…

Фотографија на Zoran Bozinovski.

Фотографија на Zoran Bozinovski.

Фотографија на Zoran Bozinovski.

Ако се ,,копа,, подлабоко се доаѓа и до поднесени жалби од БОКИ КОМПЈУТЕРИ со барање да се поништи тендер, за после да го добијат!!! Интересен детал е дека сопственикот на продавницата БОКИ КОМПЈУТЕР е поврзан со директори на училишта на кои им ,,продава,, по 20, 30 и повеќе компјутери, а ако се читаат условите на тие тендери кои ги распишуваат директори се чита дека е напишано како да набавуваат семки од семкара…Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.