Балкан

Бојко Борисов му се јавил на Заев да му честита

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во телефонски разговор му ја честитал на Зоран Заев новата функција премиер.

-Личните средби со Вас господине Заев ми даваат основа да верувам дека заедно можеме да работиме за подобрување на доброседските односи меѓу нашите две држави и да ја доближиме Република Македонија до преговорите за присоединување со Европската Унија, порачал Борисов во разговорот со новиот македонски премиер.

Борисов потенцирал дека изборот на новото македонско раководство е долгоочекуван чекор во ставањето крај на политичката криза во Македонија.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.