ЗанимливостиМакедонија

Бившата градоначалничка на Арачиново Миликија Халими стана инспекторка во Царина и ќе гони економски криминал а маж и како и до сега ќе шверца кокаин

На истек на апанажата откако лани изгуби на изборите за градоначалник на Арачиново, Миликија Халими победи на конкурсот и со средно школо ќе биде инспекторка во царината.

Од царината потврдија дека од сабота и почнува работниот ангажман кој е склучен на определено време од три месеци.

-Миликија Халими има заснован работен однос на определено време во Царинската управа од 01.10.2022 година, по спроведен јавен оглас за вработување на определено време, на работно место инспектор во Сектор за контрола и истраги, со средно образование согласно Правилникот за систематизација, одговорија од царината.

Огласот бил распишан на 5-ти септември, Халими ќе биде вработена како инспектор за истраги во Служба за борба против економски криминал во Сектор за контрола и истраги на Царината.

Платата ќе и биде околу 500 евра односно за нејзиното место е предвиден месечен приход од  29.823 денари.

Халими како кандидат на СДСМ победи на локалните избори во Арачиново и го урна децениското владеење на ДУИ, но на наредните избори во октомври лани изгуби во вториот круг со 150 гласа разлика. По година дена за кои е предвидене апанажа, Халими успеа да најде ново второ вработување во државно но не преку избори во матичното Арачиново туку преку конкурс за инспектор во царината.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.