Балкан

Беше во долгови, заврши во затвор: Животната приказна на водителот од „Никад није касно“

“Пукав на сите фронтови: деловни, приватни и финансиски. Како кула од карти, сè се сруши …”

Жика Јакшиќ е еден од главните продуценти и менаџери на Гранд продукција и водечки човек на музичкото шоу „Звезда Гранда“, што се прикажува од 2003 година. Покрај „Звезда Гранда“, тој организираше и натпревар за малку постари конкуренти „Никогаш не е доцна“. Неговиот пат кон успехот не беше лесен.

Роден е во 1964 година, го добил името Саша затоа што неговиот кум не сакал сите да го викаат Аца. Сепак, само неговите родители, кумот и пријателите го викаат по неговото вистинско име. Тој го доби прекарот Жика за време на неговата фудбалска кариера.

Имено, тој честопати со солзи реагираше на поразите на теренот додека беше страствен фудбалер, а многумина неговото изразувањето на емоциите го споредуваа со нервоза (живчаност), па Жика прекарот му остана, како што откри тој во една прилика.

Како дете, заедно со неговата мајка која била учителка и неговиот татко кој бил вработен како службеник во фабрика за вентили, Јакшиќ се сеќава на топј период како „многу идиличен“, а поради успехот што го постигнал на училиште и бројните натпревари на кои присуствувал, многумина сметале дека тој ќе стане научник. Сепак, кај него преовлааљубовта кон музиката.

– Бев во Сомбор, во училиштето за десетари. Се обидував да влезам во бендот, но тие веќе имаа басист, така што воопшто не можев да влезам. И исто како и во училиште, јас бев еден од најдобрите војници, но бев недисциплиниран. Бев во затвор седум дена. Имаше три мензи, а ние одевме на ручек во секоја од нив, и кога не‘ фатија, завршивме во затвор – се присетува Јакшиќ со насмевка од неговите воени денови во интервју за „Пулс“ во 2010 година.

Почнал да студира на Факултетот за физичка култура, но никогаш не го завршил тој факултет. Жика заработувал добро за живот со бендот „Ритам срца“, а кратко време имал и добра кариера во Германија.

– Измислив работа за себе во Германија: Бев единствениот легален дистрибутер на ЦД-а. Посредував и со издавачките куќи „Зам“, „Реноме“ и „Јужни ветар“. Во моето место во Германија дојдоа и Боба Живојиновиќ и Саша Поповиќ. И сè започна поради една страшна фрактура. Имав неверојатен пад, бев под нулата. Тогаш се разведов и во тој период, во 2000 година, започна да се распаѓа мојата група „Ритам на срцето“, во која бев басист. Пукав на сите фронтови: деловни, приватни и финансиски. Како кула од карти, сè се сруши. Не би посакал такво нешто дури и на најголемите непријатели. Но, ако можев да се вратам и да го изберам патот, би сакал сè да ми се случи повторно. Сето тоа влијаеше на мене. Собрав некои работи, колку и да ми беше тешко психички во тој момент, успеав да се справам – изјави Жика, кој едно време водел многу успешен ресторан во Гелзенкирхен.

 

 

Музичарот западнал во долгови дури и по ресторанот. Јакшиќ по ресторанот свирел во Германија, а во исто време работел како спасител за да стане шеф на смената следната сезона. На крајот се откажал поради бендот.

Поради животот во странство, тој излегол со идеја да постави музичко шоу, бидејќи ваквите ТВ-формати беа многу популарни надвор од границите на бивша Југославија, а денес е една од најпопуларните емисии.

Неодамна, Жика откри дека минува низ уште еден стресен период и тоа сите го забележаа кога видоа бели влакна на неговата глава.

– Во февруари, одам на фризер, а тој ми вели: “Чекај, Жико, што има во твојата коса? Алопеција?” Дали е тоа стрес, од каде да знам што се случи. Сепак, со текот на времето, тие почнуваат да стануваат сиви, но тоа е феноменално – рече водителот.

Фото: ИнстаграмПоврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.