Македонија

БАРАМ ПОЛИТИЧКА ОДГОВОРНОСТ ЗАТОА ШТО ДО 5 МАЈ НЕ СМЕЕМЕ ДА РАЗРЕШУВАМЕ, КАЖА ЗАЕВ ЗА ВРАБОТУВАЊАТА СО НЕПОТИЗАМ

БАРАМ ПОЛИТИЧКА ОДГОВОРНОСТ ЗАТОА ШТО ДО 5 МАЈ НЕ СМЕЕМЕ ДА РАЗРЕШУВАМЕ, КАЖА ЗАЕВ ЗА ВРАБОТУВАЊАТА СО НЕПОТИЗАМ

Премиерот Зоран Заев денеска рече дека побарал професионална и политичка одговорност од тие што направиле непотизам затоа што до 5 мај, кога завршуваат претседателските избори, има законска забрана за разрешување и именување. По вчерашната седница на Антикорупциската комисија на која беше утврдено дека има сомнеж за непотизам при вработувањата на роднини на неколку функционери, Заев синоќа на трибина во Прилеп побара од нив да се повлечат од работните места, а од функционерите побара политичка одговорност.

„Конечно имаме систем што функционира. Антикорупциска покажа дека е систем и таму имаме конкретни коментари кај што има непотизам и кај што нема непотизам. Давам наредба како претседател на Влада до владините институции на лицата што се вработени на тој начин веднаш да им се прекинат работните односи и да се повлечат назад и барам професионална и политичка одговорност од сите нив“, изјави Заев, одговарајќи на новинарско прашање по обраќањето на тркалезна маса за економските предизвици и ефекти од евроатланските интеграции.

 

Прашан за раководителите на институциите кај што имало вработувања со непотизам, Заев рече дека не може да бидат разрешени до завршување на изборите.

„Не можеме да разрешиме до 5 мај, законска забрана има. Затоа барам професионална и политичка одговорност“, рече Заев.

Вчера, Антикорупциската комисија, меѓу другите, утврди неправилности при вработувањата на сестрата на министерот за економија Крешник Бектеши, сестрата и мајката и таткото на сопругата на генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацоски, синот на пратеничката на СДСМ Мира Стојчевска и сестрата на министерот за култура Асаф Адеми.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.