МакедонијаТОП

Апелациски суд пресуди во корист на синдикатот на ЕСМ, Васко Ковачевски да остаи луѓето на раат и да не ја мести жена му за прва СИНДИКАЛА

Апелацискиот суд  во Скопје  му наложи на АД ЕЛЕМ-ЕСМ да овозможи слобода во синдикалното организирање и да престани да се меша во синдикалното уредување.

 

Самостојниот синдикат на работниците од енергетика, рударство и индустрија (ССЕРИ)  ја доби битката со раководството на државната ЕСМ за слободно синдикално организирање.

Апелацискиот суд  во Скопје  му наложи на АД ЕЛЕМ-ЕСМ да овозможи слобода во синдикалното организирање и да престани да се меша во синдикалното уредување.

– Оваа пресуда претставува уште една потврда на нашите укажувања дека работодавачот постапува спротивно на Законот за работни односи и колективните договори со што дирекно вршеше упад во синдикалното уредување и здружување  – велат од  ССЕРИ.

Македонија

Заболени
57,451
Мртви
1,600
Излечени
34,970
Активни
20,881
Last updated: 26/11/2020 - 18:56 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.