Колумни

АПЕЛ ЗА ПОМОШ ОД КРИВОПАЛАНЕЧКИ КОЗАРИ..Катастрофа во семејството Николовски во с.Мождивњак Кривопаланечко

Страшко со своето стадо во Петок околу 17,до кај 18 часот е на местото среден рид испод местото викано Киселица односно во падините испод врвот Лисец на Осоговските планини. Тука стадото му го заобиколува глутница волци ,и недалеку почнува да ги дави.

Стадото бегајќи стигнува до соседната општина Кратово
На местото викано Бреза најдени се неколку живи кози кои успеале да се спасат.
Во Нежилово 10 тина
Ако се најде некоја солидарна организација заедно да ги најдеме остатокот од кози
Имаше вкупно околу 120 Живи има околу 30 до 40 Најдени мртви до сега 28 Остатокот не можеме да ги најдеме
Вчера и денеска со помош на луѓе солидарни од селото бараме ама не можеме веќе сами
50 до 60 кози и јариња фалат.
Го Молам Министерот за Земјоделие за помош…
Исто така бараме помош и од Градоначалникот.


Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.