МакедонијаТОП

Анкета: ВМРО-ДПМЕ со поддршка од 21,7, СДСМ со 14,9 проценти

Анкета: ВМРО-ДПМЕ со поддршка од 21,7, СДСМ со 14,9 проценти

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги објави резултатите од последната теренска анкета. Анкетата е спроведена на 1013 испитаници и според добиените резултати, најголем дел од граѓаните се изјасниле дека својот глас би го дале за ВМРО-ДПМНЕ.

На неа води ВМРО-ДПМНЕ со 21,7 проценти, СДСМ има 14,9. Левица е трета сила со 8,6 , ДУИ 8,2 АА 5.6.

65% од испитаните граѓани се изјасниле дека ќе излезат на изборите и ќе го остварат своето право на глас.

Во анкетата е наведено дека 51 процент не се задоволни од работата на Заев, а за граѓаните економијата и финансиите се најголем проблем.

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите партии да се вклучат во опозицискиот блок против власта на СДСМ и ДУИ.Македонија

Заболени
155,655
+10
Мртви
5,481
+3
Излечени
149,933
Активни
241
Last updated: 24/06/2021 - 22:56 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.