Македонија

Ангелов: Во СДСМ се наметнуваше еуфорија, јас знаев дека голем дел од граѓаните се незадоволни од власта циглата ми кажа пред да ја скршам

Очекувам преговорите за ново владино мнозинство да завршат за неколку дена, смета Стојанче Ангелов, директор на ЦУК.

Како коалиционен партнер во владината коалиција без зачуден од стратегијата, од кампањата и издигнувањето на локалните избори на ниво на референдум, погрешна стратегија, колатерална штета беше премиерот Зоран Заев. Оставката на Заев за мене беше неочекувана, тој битката за град Скопје ја направи да се биде или не. Непотребно беше сето тоа. Во политиката нема место за емоции, таа е сурова професија. Не верувам дека се работи за емотивна одлука која Заев ја донел вечерта на изборите. Анкетите беа погрешни, резултатите беа шокантни. Во СДСМ се наметнуваше еуфорија, но јас имав поинаква перцепција. Кај голем дел од граѓаните постои незадоволство од власта, рече Ангелов во утринското „Студио 10“ на ТВ24.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.