Македонија

Ангелов признава дека не успеале да се координираат за навреме да полетаат српските хеликоптери

Џон Крокодилов
@johnkrokodil
Стојанче Ангелов : НЕ УСПЕАВМЕ да се искоординираме навреме да полетаат српските хеликоптери. #неспособни #оставка

Малку ни е!
1.756.580 евра оперативен лизинг.

Можно е да е слика од текст

Можно е да е слика од 1 лице, стоење и текст кој вели „август13, вести македонија ke испрати два авиона и екипаж за гасене на пожарите во Pycuja f миа, 13.08.2010 скопје, 2010 (миа) владата на република македонија на денешната седница одлучи помогне федерација испрати асене 0 дирекцијата заштита како информира сектор бидат испратени 2010- 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 комплетни екипаж подготовките cn co испракане огнените ce nRaiua тек наскоро Touua 2012 2011 спасовски: србија ни испрати четири хеликоптери за гаснене на пожарите h/ -chetir... See More 2021“

Ангелов признава дека не успеале да се координираат за навреме да полетаат српските хеликоптери

Македонските власти побараа помош од соседните земји за справување со пожарите кои беснеат во земјава, и ја добија. Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин вчера лично дојде со четирите хеликоптери кои Србија ги дава за помош на Македонија, но очигледно поради некоординираност, македонските власти не знаат помошта да ја употребат и искористат.

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Англелов, кој во изминативе два дена е под голема критика на јавноста поради лошото менаџирање на состојбата, признава дека не успеале навреме да се координираат за да полетаат српските хеликоптери.

Во текот на вечерта доколку успееме ќе бидат ангажирани хеликоптери на српскот воздухопловство, но веќе снемува време. Проблемот настана кога нашите хеликоптери беа на терен. За да можат српските хеликоптери да летаат треба да има придружба од нашите хеликоптери бидејќи не го познаваат теренот, изјави вчера Ангелов.Македонија

Заболени
189,887
Мртви
6,594
Излечени
170,956
Активни
12,337
Last updated: 27/09/2021 - 08:00 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.