Македонија

Алтернатива влегува во владата, ДУИ излегува на избори

Алтернатива влегува во владата, ДУИ излегува на избори

Сè поизвесно е дека премиерот Зоран Заев ќе ја убеди Алтернатива на Африм Гаши да се приклучи на владејачката коалиција, но тоа ќе го стори по цена на одржување брзи предвремени парламентарни избори по иницијатива на својот коалиционен партнер Али Ахмети. Ова го тврдат политичките аналитичари со коишто разговараше „Плусинфо“, а кои објаснуваат дека со потегот на Алтернатива да се отцепи од коалицијата со Алијанса за Албанците, ќе пораснат и апетитите на ДУИ за освојување уште еден мандат преку присвојување на искрените и разочараните, но и на клиентелистичките гласачи на Алтернатива од минатите избори.

Според нивните соговорници, голема е веројатноста партијата на Али Ахмети да повика на предвремени парламентарни избори кои би се одржале идната пролет, а на кои ќе се обиде да ја искористи разединетоста кај „контра-ДУИ“ опозицијата.

Дека се крчка таков план во Мала Речица говори и вчерашната изјава на висок функционер на ДУИ, кој за „Слободен печат“ откри дека партискиот лидер Али Ахмети ќе се обиде со сите сили да го убеди премиерот Зоран Заев до март идната година да не си поднесува оставка од премиерската функција.

Целата анализа на „ПлусинфоПоврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.