Македонија

Алтернатива ќе згреши ако влезе во ваква Влада

Да се потсетиме на една мудра мисла од Божидар Божиновски : Кеса 15 ден. е добра еколошка мерка,
Затвор за Кочо Анѓушев за увоз и горење на токсичен мазут е одлична еколошка мерка.
Нема достапен опис
Нема достапен опис
Нема достапен опис
Нема достапен опис

Било какво учество на политичката партија Алтернатива во една ваква влада претставува погрешен чекор, но тоа останува на раководството и лидерот на таа партија, изјави лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Битола.

Мицкоски посочи дека не сака да се меша во работењето на другите политички партии бидејќи тоа е политички некултурно.

– Не сум во тек со содржината од разговорот меѓу Заев и Гаши. Нашиот став е јасен, оваа влада е најкорумпираната влада во изминатите 30 години и ја закова Македонија на дното според перцепцијата за криминал, односно е на врвот според степенот за криминал и корупција. Нашата држава е 111 и е најкорумпирана во Европа. Ние сме држава која има нејнеконкуренто образование поради катастрофалните реформи, состојбата во здравството е ужасна и како држава ние сме во првите три според бројот на лица што го загубиле својот живот заради неспособност на владата да се справи со ковид пандемијата. Катастрофата во енергетскиот сектор од 1-ви ќе ја почувствуваме и на сопствениот џеб, или да заклучам, било какво учество на политичката партија Алтернатива во една ваква влада претставува погрешен чекор, но тоа останува на раководството и лидерот на таа партија, и јас не сакам да се мешам во работењето на другите политички партии бидејќи тоа е политички некултурно, изјави Мицкоски.

Тој потенцира дека доколку Република Бугарија повторно стави вето за почеток на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, нема да се влоши безбедносната состојба во државата.

– Слушнав од еден актуелен вицепремиер дека се заканува со милитантни изјави дека ќе имало безбедносни проблеми и затоа јас сакам да ги успокојам граѓаните дека такви проблеми нема да има и дека единствена безбедносна закана по државата е криминалната коалиција на СДСМ и ДУИ. Не би сакал да верувам во обидот за манипулација и внесување страв кај граѓаните од страна на политичари кои не знаат да гледаат во иднината, посочи Мицкоски.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.