МакедонијаТОП

АЛООО ХИТЛЕР, ДОЈДИ ОД КРАТОВО СОБЕРИ СИ ГИ ВЕРЕСИИТЕ

Во втората светска војна, кога Германците и Бугарите ја окупирале Македонија, воените трупи се упатиле кон Кратово, за да стасаат до Кочани и Штип. Но патувајќи по кривините и руинираниот тесен пат, дошле до Кратово и патот завршил тука! Се јавиле во командата и рекле: ДОЈДОВМЕ ДО КРАЈОТ НА СВЕТОТ…! Осумдесет години подоцна, денес, ништо не е сменето, СЕ Е ИСТО, САМО ЅИНГО И ХИТЛЕР ГИ НЕМА! Кратово денес е град ,,пензионерски дом”. Млади речиси и да нема, улиците празни, времето застанало. Сведок на времето е ,,супер модерниот” ПРОТИВПОЖАРЕН КАМИОН, релативно млад, со само 100 години. Е мој народе Македонски, го обравме бостанот, бадијала Заев печеше бик кога го срушија деспотот Ѕинго, ова градче никој не го оправа!

Нема достапен опис

Нема достапен описПоврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.