Забава

Ало ЕВН? Што бара продолжен кабел во орманчето за струја до Ахмети? (ФОТО)

Ali krade struja isto kako tatko mu na Zaev Pance

Нема достапен опис

На фотографија објавена од Тетово Сот се гледа лидерот на ДУИ Али Ахмети како седи во дворот на куќа а над него се гледа орманчето за струја.

Според сликата, од орманчето излегува продолжен кабел за кој не може да се даде соодветно објаснување освен тоа што со години се случува во Македонија.

Според правилата на ЕВН никој освен вработените во австриската компанија не смее да има пристап до орманчето за струја во делот каде не се наоѓаат осигурачите туку е сместен сајтот за мерење струја и каде што може да се дојде до бесплатна струја.

Овде јасно се гледа дека кабелот излегува од делот до кој Ахмети или било кој друг корисник на орманчето не смее да има пристап.

Тетово Сот во својот пост повикува на реакција од ЕВН која според законот мора да го провери случајот и да поднесе соодветна пријава за лидерот на ДУИ Али Ахмети или за тој што приклучил кабел во орманчето.

Австриската компанија ЕВН со години се жали дека голем број граѓани влегуваат сами во сандачињата , ги премостуваат жиците за да не плаќаат за потрошената струја.

Штетата од ваквиот криминал се цени на милиони евра годишно.

Линк до постот на Tetova Sot

 Македонија

Заболени
0
Мртви
0
Излечени
0
Активни
0
Last updated: 19/10/2021 - 03:52 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.