Колумни

Абедин Зумбери: Не играјте си со амблемот на УЧК, не користете го за политички кампањи!

НЕ ИГРАЈ СО АМБЛЕМА НА ОВК <br>

images-20

Денеска започнува изборната кампања , сакам да им пратам порака на политичките партии во изборната трка. Една работа е да се има на ум дека ОВК е вредност (бренд) кој не смее да се злоупотреби понатаму за политичка кампања, секоја злоупотреба на ОВК ќе ги повреди директо фамилиите на паднатите војници и цивили, а и сите оние кој беа под униформа. ОВК е затворено поглавје и секој кој ќе го злоупотреби, придобие за индивидуални и партиски цели ќе биде казнет од народот. Ги повикувам сите политички партии најмалку 20 дена да ги оставаат раат фамилиите на паднатите, инвалидите, бифшите припадници и претпоставените на ОВК. Не дозволувајте луѓе во трката за државните институции да ве изллажат со вредностите на ОВК. Не одат двете заедно, или си за ОВК или си за граѓански концепт на државата. Додека сите Албанци се определени за заедничка држава тогаш треба да бидеме многу пажливи со јавни изјави што создават меѓуетнички тензии.. Драги млади Албанци, не дозволувајте такви неодговорни луѓе да ги бирате за ваши претставници во собрание, тие одамна ве лажат и ќе продолжат да ве лажат. Вирајте личности што ќе ви донесат економски услови за опстанок, добро образование, и мирен живот со сигурна перспектива. Бирајте личности што ви донесуват мир а не конфликти во кои тие сами не учествуваат. Сите други изјави се само измама и манипулација кои ја нарушуват вашата иднина. Секој обид за создавање на меѓуетнички поделби треба да се казни со вашиот глас. Сите тие кои цела ноќ кодошат и крадат заедно а цел ден продават лажен патриотизам е време да се казнуваат. Верувам дека мојот апел допре до секој кој ја сака иднината на својата фамилија и на сите граѓани. Им посакувам на сите граѓани, мирни изводи без насилство, нека победи најдобриот, на секој чесен победник јас јавно ќе им честитам. 2016/11/21 /

Абедин Zумбери/Македонија

Заболени
155,655
+10
Мртви
5,481
+3
Излечени
149,933
Активни
241
Last updated: 24/06/2021 - 23:11 (+02:00)

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.