ТОПЦрна Хроника

8 ГОДИНИ ЗА САШО МИЈАЛКОВ ЗА ТРЕЗОР

САШО МИЈАЛКОВ ДОБИ ЕДИНСТВЕНА КАЗНА ЗА ТРЕЗОР 8 ГОДИНИ А НАЈПРВИН 10 ГОДИНИ…Е ПА ТОА Е

Поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони Јакимовски, доби казна од 5 години, поранешниот помошник-министер во МВР Небојша Стајковиќ е осуден на казна затвор од 5 години, и поранешениот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски, на казна затвор од 15 години.

-Судот се увери, надвор од секакво разумно сомневање, дека обвинетите ги сторил кривичните дела кои им се ставаат на товар, истакна судијката Џанета Бегтовиќ, читајќи ја пресудата.

Предметот „Трезор“, се однесува на злоупотреба на средства од Буџетот на државата за набавка на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК и обука за нејзино користење од фирма од Велика Британија.

Според обвинителството, наместо МВР да направи директна набавка на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК од фирмата ГАМА од Велика Британија, како најекономичен начин, тие договориле набавката да се изврши преку друга фирма – посредник Финзи ДООЕЛ Скопје, со што успеале да злоупотребат средства од буџетот на државата.

Според обвинението, во овој случај се злоупотребени над 860.000 евра.Македонија

Заболени
154,524
Мртви
5,184
Излечени
143,427
Активни
5,913
Last updated: 15/05/2021 - 09:56 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.