Македонија

31 ПОЧИНАТ ДЕНЕС

Можно е да е слика од текст
Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 313
-Куманово 75
-Битола 59
-Прилеп 46
-Тетово, Велес и Кавадарци по 30
-Штип и Струмица по 29
-Гостивар 24
-Охрид 20
-Кичево 16
-Свети Николе 15
-Гевгелија 14
-Делчево 13
-Богданци 9
-Неготино 8
-Струга, Кочани, Крива Паланка и Виница по 7
-Ресен и Валандово по 6
-Радовиш 5
-Берово, Пехчево и Македонска Каменица по 4
-Крушево и Кратово по 2
-Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран по 1
Пријавени се вкупно 31 починато лице: 12 од Скопје (50г, 52г, 61г, 62г, 63г, 64г, 64г, 68г, 74г, 75г, 77г и 79г), по 3 од Куманово (70г, 75г и 75г) и Охрид (65г, 72г и 87г), 2 од Прилеп (67г и 80г ) и по 1 починат од Битола (38г), Виница (62г), Гостивар (83г), Дебар (75г), Кавадарци (63г), Кратово (75г), Пробиштип (85г), Радовиш (79г), Ресен (67г), Свети Николе (69г) и Тетово (71г).
Регистрирани се 682 оздравени пациенти од:
-Скопје 285
-Кавадарци 57
-Прилеп 49
-Куманово 45
-Битола 31
-Гостивар 29
-Велес 24
-Тетово и Кичево по 20
-Неготино 19
-Гевгелија 18
-Штип 16
-Струмица 14
-Кочани 10
-Валандово 9
-Берово 8
-Свети Николе 7
-Демир Капија 4
-Ресен, Пробиштип и Виница по 3
-Охрид, Радовиш и Македонски Брод по 2
-Струга и Дојран по 1
Досега во земјата се направени вкупно 688.876 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 146.733, бројката на оздравени пациенти е 122.121, на починати е 4.419, а бројот на активни случаи изнесува 20.193.


Македонија

Заболени
154,524
Мртви
5,184
Излечени
143,427
Активни
5,913
Last updated: 15/05/2021 - 10:11 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.