Некатегоризирано

Во последните 24 часа се направени 2.276 тестирања, а регистрирани се 214 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 94
-Куманово 29
-Тетово 19
-Прилеп и Виница по 7
-Охрид 6
-Велес, Кочани, Неготино и Свети Николе по 5
-Штип и Струмица по 4
-Битола, Кавадарци, Струга и Кичево по 3
-Гостивар, Радовиш и Богданци по 2
-Гевгелија, Ресен, Делчево, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод по 1
Пријавени се вкупно 36 починати лица: 11 од Скопје ( 63г, 65г, 65г, 68г, 70г, 71г, 72г, 75г, 76г, 79г и 86г ), 5 лица од Битола (52г, 60г, 66г, 68г и 70г ), 3 лица од Куманово (68г, 79г и 84г) по 2 лица од Тетово (76г и 82г), Велес (58г и 71г), Гостивар (73г и 74г), Кавадарци (70г и 75г), Струмица (64г и 78г) и Гевгелија (60г и 68г), и по едно починато лице од Прилеп (88г), Охрид (87г), Струга (46г), Кочани (82г) и Кичево (68г). Пријавени се 14 пациенти кои се починати во период од 01-17.04.2021.
Регистрирани се 305 оздравени пациенти од:
-Скопје 105
-Куманово 39
-Прилеп 27
-Велес 19
-Битола 17
-Тетово 15
-Кочани 14
-Охрид 13
-Кичево 12
-Штип 9
-Струмица 6
-Валандово 5
-Гостивар 4
-Струга, Гевгелија и Свети Николе по 3
-Кавадарци, Крушево и Пехчево по 2
-Берово, Виница, Демир Хисар, Кратово и Дојран по 1
Досега во земјата се направени вкупно 723.722 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.581, бројката на оздравени пациенти е 133.070, на починати е 4.891, а бројот на активни случаи изнесува 14.620.


Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.